Podeli ovu vest

Izdvajamo za Vas / Osnovne škole / Srednje škole

Šta bi sve trebalo da se uči u školama!

Šta bi sve trebalo da se uči u školama!

Današnje školstvo je često orijentisano na memorisanje i bubanje lekcija napamet, a ne na neka praktična znanja koja nam trebaju u životu . Za to ne treba kriviti nastavnike, jer se ipak oni trude da to izmene, već inertnost celog sistema, nestručnost i nepostojanje želje da se izađe iz ustaljenih obrazaca.

1) Upravljanje vremenom

Jedan od najvećih problema sa kojim se suočavaju učenici, studenti, ali i odrasli ljudi je nedostatak vremena. Neuspeh nije uvek rezultat lenjosti ili nedovoljne inteligencije, već loše organizacije. Najčešće greške koje ljudi prave kada se sami organizuju je to što počnu previše stvari u isto vreme da rade ili se preopterete ili sve ostave za poslednji čas. Promena navika od malih nogu stvorila bi uspešne ljude.

2) Kuvanje i domaćinstvo

Ljudi danas sve manje kuvaju. Roditelji nemaju vremena da tome uče decu. Znamo da je kuvanje zdravo i isplativo, pa stoga nikome ne bi škodilo da to zna.

3) Borba sa zakonima i birokratijom

Nema osobe koja nije izgubila živce podnoseći raznorazne, tužbe i molbe birokratskim službama. Birokratija ima svoja pravila u koja običan građanin nije upućen. Stoga, kada odete u opštinu da podnesete zahtev za socijalnu pomoć, legalizaciju kuće, ili slično, počinje prava noćna mora. Vrate vas jer vam fali papir, nešto niste popunili kako treba i slično.

To se odnosi i na poznavanje zakona. Nema svako novca da angažuje advokata. Na primer, šta raditi ako vam poslodavac ponudi ugovor o sporazumnom raskidu, ili kako podneti zahtev za socijalnu pomoć, kome se žaliti, itd. Ako ne poznajete svoja prava, ne možete ni da se borite za njih.

Pročitajte još…Ovo su 10 najlepših biblioteka na svetu!

4) Veština učenja

Za uspeh u životu treba imati veštine koje se traže na tržištu. Njihovo sticanje nekome ide lakše, a nekome teže. Na američkim Univerzitetima već postoje časovi koji uče studente kako da uče. Te tehnike zasnovane su na rezultatima naučnih istraživanja i od najvećeg lenjivca mogu da naprave stručnjaka. Toga nažalost kod nas nema i to je prava šteta.

5) Štednja i upravljanje novcem

Zašto i kada uzeti kredit, šta je to inflacija i kako izbegavati zamke preteranog trošenja, su veštine koje su neophodne, a mnogi ih, nažalost, steknu, tek kada postane kasno.

6) Očuvanje duševnog zdravlja

Većina stanovništva danas pati od depresije, što zbog svakodnevnog rada, nemaštine i problema. Pripremanje dece unapred za takve situacije može mnogo da olakša njihov kasniji život.

7) Kritičko razmišljanje i traganje za informacijama

Decu treba učiti da ne treba da veruju svemu što pročitaju i da nije uvek tačno ono što stručnjaci govore. Danas se govori jedno, a sutra će se ispostaviti nešto sasvim drugo. Zato treba decu učiti da sami razvijaju svoje mišljenje i da sami tragaju za informacijama nezavisno od eksperata i televizije.

Pročitajte još…11 činjenica iz srpske istorije za koje sigurno niste čuli!

8) Programiranje

Uskoro neće biti dovoljno znati samo osnovni rad na računaru. Štaviše, u nekim osnovnim školama na Zapadu sva deca počinju da uče programiranje, jer u tome je budućnost. Zato bi decu trebalo pripremiti na vreme.

9) Osnove prve pomoći i lična zaštita

Zamislite da ste svedok saobraćajne nesreće. Šta biste prvo uradili da pomognete žrtvama? Umete li da nekom zaustavite krvarenje ili pomognete na bilo koji način? Ako je odgovor da, to verovatno niste naučili u školi. Deci su potrebna znanja, ne samo kako da drugima pomognu u nesreći, već kako i da sebe spasu od opasnih situacija, na primer, kako da se ponašaju kada u zgradi izbije požar.

10) Zdrav život

Sve je više otrova oko nas i pojedinac ne zna kako da ih izbegne. Sve kompanije za sebe tvrde da proizvode zdravu hranu, ali kako da prepoznamo da li je to tačno? Zato bi bilo veoma korisno da se u školi uči razlikovanje zdravih od nezdravih sastojaka, sve u skladu sa najnovijim naučnim otkrićima.

Ukoliko vam se svideo ovaj tekst, registrujte se i razmenite svoja iskustva sa ostalim članovima!

Podeli ovu vest

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Mozete koristiti ove HTML tagove i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Izgubljena šifra

Registruj se