Podeli ovu vest

Dešavanja / Izdvajamo za Vas

U prosveti čak 3.000 PREKOBROJNIH prosvetara!

U prosveti čak 3.000 PREKOBROJNIH prosvetara!

Ako je sudeći po sindikatima u stvarnosti postoji veliki problem sa rukovodstvima škola. Naime, rukovodstva često manipulišu radnim mestima i odbijaju da prime tehnološke viškove.

Najnovije informacije iz Ministarstva prosvete svedoče da se u celoj Srbiji, u osnovnim i srednjim školama, na listi tehnoloških viškova nalazi čak 3.244 radnika a pritom je slobodno 17.539 normi. Proces, pokrenut prošle godine obelodanio je da se na listi tehnoloških viškova nalaze 5.122 zaposlena dok je slobodno 12.786 radnih mesta. Ovi veoma različiti brojevi se neobjašnjivo smanjuju ili povećavaju iz meseca u mesec tako da danas niko sa sigurnošći ne može pouzdano da kaže koliko ima slobodnih radnih mesta u obrazovanju kao ni kolika je realna potreba za istim.

Dok se donekle zna koliko ima tehnoloških viškova ovaj broj se za celih godinu dana nije ni prepolovio, svi i dalje rade. U isto vreme Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) tvrdi da je do sada bilo više od 10.000 preuzimanja radnika (onih sa nepunom radnom normom ali i tehnološki viškovi).

1
“Konačno je prekjuče održan sastanak Centralne radne grupe za praćenje angažovanja zaposlenih u osnovnim i srednjim školama i mi smo u ime sindikata pitali predstavnike ministarstva zašto je još 3.300 ljudi na listi, ako ima, kako su nam prvobitno rekli, 16.977 slobodnih radnih mesta zaključno sa 30. septembrom. Danas vidim podatak na sajtu da je stanje na dan 5. oktobra – 17.598 normi, što dakle nisu samo slobodna radna mesta, već na primer obuhvata i nastavnike koji zamenjuju kolege na bolovanju, porodiljskom odsustvu, usavršavanju… I kako se taj broj promenio za samo pet dana? Iz ovih podataka na sajtu Ministarstva prosvete niko ne može da izračuna koliko je to zapravo zaposlenih, može da ih bude i 20.000”, objašnjava Dobrivoje Marjanović iz USPRS-a.

Na sastanku Centralne grupe dogovoreno je da MP dostavi dopis direktorima škola kako bi anketirali svoje zaposlene na listi tehnoloških viškova sa pitanjem: “Zašto još niste zbrinuti?” i da se ti odgovori preko radnih grupa pri školskim upravama dostave Centralnoj radnoj grupi.

Posao bi tebao biti završen za nedelju dana.

“Tada ćemo da vidimo koji su razlozi zašto ti ljudi i dalje nisu raspoređeni: da li direktori odbijaju nekoga da prime, da li zaposleni ne želi da bude raspoređen na određeno radno mesto ili za njega nema mesta u školama u njegovom mestu i okolini. Ne čekajući ove rezultate, Unija paralelno radi na prikupljanju podataka za slučajeve nastavnika koji su nam prijavili problem sa preuzimanjem i te nove prijave ćemo dostaviti inspekciji i ministru prosvete”, kaže Marjanović.

3

Primer jedne škole

Uzećemo za primer jednu školu za koju se pouzdano zna da ima 15 slobodnih radnih mesta a u kojoj nije primljen ni jedan radnik sa bilo koje liste. Na listi „A” nalaze se nastavnici koji su tehnološki višak, a na listi „B” zaposleni sa delom norme. Unija će pokušati da uvede i listu „C”, na kojoj bi bili ljudi koji godinama rade na određeno.
Treba imati na umu da spiskove slobodnih radnih mesta (normi) i tehnoloških viškova ne prave prosvetne vlasti već ove podatke dostavljaju direktno direktori škola. Naše Ministarstvo ove podatke samo objavljuje na sajtu i redovno ažurira.

Postoji neka “tajna veza” tj. sprega na koju su sindikati ranije ukazali. Tu se misli na spregu direktora škola i načelnika školskih uprava u zbrinjavanju prosvetnih ranika. Tokom januara i februara ove godine USPRS je Ministarstvu prosvete predao nekoliko paketa prijava protiv nesavesnih direktora da bi gospodin Verbić smenio načelnike svih 18 školskih uprava u Srbiji. Na listi slobodnih radnih mesta su se dešavale najveće manipulacije.
Za kraj može se pomenuti jedna poražavajuća činjenica:

U Srbiji od 1.800 škola u čak 500 vladaju „večiti” direktori koji odbijaju da prime radnike sa liste viškova.

Podeli ovu vest

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Mozete koristiti ove HTML tagove i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Izgubljena šifra

Registruj se